Rosení při vypnutí světel
Jsem velmi rád, že za dobu, kdy pracuji s mnoha skupinami, zaměřenými na začátečníky, se některá pravidla zdají být vytesána jako do kamene a prezentována jako axiom.
Jedním z nich, který se používá pro domácí chov uvnitř v místnosti, je:
Neroste terárium, když svítí světla!Nebo:Roste pouze, než se světla rozsvítí nebo poté, co zhasnou!
Pro lepší pochopení si tato pravidla upřesněme.
Souběh světla a rosení představuje MALÉ NEBEZPEČÍ, ale:
Existuje VYSOKÉ RIZIKO koincidence tepla (vysoké teploty) a ROSENÍ.
Rosení při vysokých teplotách zvyšuje vlhkost vzduchu, což může snadno způsobit často smrtící RI (zánět dýchacích cest).Pokud používáte pouze světla se "studeným světlem", jako je LED, riziko příliš vysoké vlhkosti je minimální (při nízkých okolních teplotách pod 20°C).
Riziko je vyšší, pokud jsou použity lineární zářivky nebo spirálové zářivky nebo tepelné zářivky vyzařující IR světlo.
Také není dobré rosit, když jsou okolní teploty vysoké (nad 20°C), protože kombinace tepla a vysoké vlhkosti má zmíněné špatné důsledky.
V případě, že je okolní vlhkost příliš nízká a chované druhy vyžadují vyšší vlhkost, je lehké rosení samozřejmě jedním z mechanismů, jak ji zvýšit. V tomto případě lze provést opatrné rosení, zejména v dobře větraných klecích (síťovina) ale v každém případě při vypnutých zdrojích tepla a světla.
Co tedy dělat v případě, že potřebuji rosit?
1. Ujistěte se, že teplota nepřesahuje 20°C (v případě, že to není možné, roste velmi mírně, změřte vlhkost, aby nedosáhla úrovně nad 80 % a ujistěte se, že je klec dobře větraná – např. přes síťovinu na bocích a vršku a/nebo použijte přídavný ventilátor v případě potřeby).
2. Ujistěte se, že jsou světla, zejména ta, která vyzařují teplo, VYPNUTA (ve volné přírodě se mlha nebo déšť vyskytují také při snížené intenzitě světla - pod oblačností nebo v mracích/mlze).
3. Proveďte rosení nebo simulaci deště (ta druhá varianta je mnohem lepší, protože mlžení se provádí tlakovou vodou, která se ve volné přírodě nevyskytuje, ale je typickým způsobem, jak se v zajetí nepřirozeně rosí).
4. Měřte a upravujte – vždy vězte, co děláte, dělejte to s rozmyslem a používejte zařízení k měření důležitých hodnot, upravujte a dolaďujte, kdykoli je to nutné.
Super-bezpečné doporučení je:
ROSTE POUZE, KDYŽ NEJSOU SVĚTLA ZAPNUTA.