Mám dát chameleona z venkovní voliéry domů?
V současné době se množí dotazy tohoto typu. Pochopme prosím, že na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Pro správné zodpovězení tohoto dotazu je nutné vzít v úvahu minimálně tyto tři aspekty:
1. Teploty, ve kterých se nachází ubikace (noční teplota v tentýž den totiž může být v jižních Čechách 15°C, ale na Vysočině třeba 3°C nad nulou).
2. Teploty, které snáší chameleoni daného druhu, poddruhu a dané populace ve volné přírodě (ty se mohou druh od druhu a poddruhu a populace významně lišit).
3. Teploty, které je objektivně a průkazně snést daný jedinec snést bez úhony. Chameleoni jsou obecně v zajetí příliš málo generací na to, aby se jejich obecné, po miliony let získané preference, změnily, ale pokusy a fakta dokumentovaná na ferálních populacích dobře mapují jejich teplotní tolerantnost.
Ad 1/ Každý musíte posoudit a změřit sám, nespoléhejte na předpovědi počasí, protože mikroklima dané lokace se od nich může značně odlišovat.
Ad 2/ Ve volné přírodě snášejí nejběžnější chované druhy, podruhy, populace následné nejnižší teploty:
- Chamaeleo calyptratus - do 0°C
- Trioceros jacksonii jacksonii - do 3°CT.j.xantholophus - do 7°C
- Trioceros jacksonii merumontanus - do 0°C
- Furcifer pardalis: Joffreyville, Andasibe - do 0°C; Severní pobřežní a ostrovní populace (Nosy Be, Ambanja, Ambilobe, Nosy Faly...) - do 18°C; Jižní pobřežní populace (Tamatave, Cap Est...) - do 10°C
Ad 3/ Všichni zmínění chameleoni bez výjimky prokazatelně na Floridě teploty až k bodu mrazu. Je to ovšem hraniční hodnota, která může mít zdravotní následky, a tak ji rozhodně nedoporučuji.
Za rozumné doporučení považuji pravidlo: Nevystavujte chameleony větším nočním poklesům, než jaké zažívají ve volné přírodě (lépe o 5 stupňů Celsia výše, a to pouze v případě teplot pod 5°C).